شما اینجا هستید: خانه » سلامت خانواده » بارداری و زایمان » میگرن در بارداری

میگرن در بارداری

میگرن در بارداریReviewed by Juiker on Aug 2Rating:

میگرن در بارداری

میگرن در بارداری

اغلب زنان زمانی متوجه بارداری خود می شوند که ۱ تا ۲ ماه از شروع حاملگی گذشته است و معمولا زمانی که به پزشک خود مراجعه می کنند ۲ یا ۳ ماهه باردار هستند. اولین هفته بارداری از اهمیت زیادی برخوردار است، زیرا در این زمان اعضا و دستگاههای اصلی بدن کودک ساخته می شوند. پیش از آنکه متوجه بارداری خود شوید و یا به پزشکتان مراجعه کنید، اتفاق های مهم بسیاری ممکن است روی دهند. آمادگی برای بارداری به معنی آمادگی جسمانی و روحی برای بارداری است. در گذشته بیشتر بر بهداشت و سلامتی در طی دوران بارداری تاکید می شد اما امروزه اکثر متخصصین معتقدند که باید از مدتی قبل از بارداری به سلامت پدر و مادر آینده توجه داشت. آماده کردن اوضاع کلی زندگی و بخصوص بدنتان با سلامت عمومی مناسب می تواند به شما کمک کند تا یک بارداری لذتبخش و یک کودک سالم داشته باشید. در اینجا موارد مهمی که بهتر است پیش از باردار شدن در نظر داشته باشید ذکر شده است. می توانید از آن پرینت بگیرید تا در فرصتهای مناسب با هم آنرا مرور کنید.

سردرد های میگرنی بطور شایع در حاملگی دیده می شوند، زیرا میگرن در خانمهای سنین باروری دارای شیوع بیشتری است و هورمونهای حاملگی می توانند باعث بر انگیخته شدن حمله میگرن شوند.

سردرد در بارداری

 

سردردهای میگرنی به طور شایع در حاملگی دیده می شوند، زیرا میگرن در خانم های سنین باروری دارای شیوع بیشتری است و هورمون های حاملگی می توانند باعث بر انگیخته شدن حمله میگرن شوند.

مطالعات متعددی ارتباط بین سطح هورمون های استروئیدی با علائم میگرن را نشان داده اند، اگر چه ارتباط آنها با هم به خوبی روشن نشده است.

خیلی از زنان در طی حاملگی، تشدید علائم میگرن و یا بروز اولین حمله میگرن را تجربه می کنند.

۶۴ درصد از زنانی که سابقه سردردهای میگرنی در زمان قاعدگی را داشتند، با پیشرفت بسیار زیاد میگرن در طی حاملگی مواجه می شوند.

حدود ۲۶ درصد زنانی که در سن باروری قرار دارند، حملات میگرن را تجربه می‌کنند.

در حالی که میگرن برخی از زنان در هنگام بارداری تسکین پیدا می‌کند، در بعضی دیگر، حملات میگرن بیشتر و شدیدتر می‌شود.

میگرن بارداری ممکن است احتمال سکته مغزی، بیماری قلبی، لخته‌شدن خون در رگ‌ها و سایر مشکلات عروقی در حاملگی را افزایش دهد.

خطرات میگرن در بارداری

میگرن بارداری ممکن است احتمال سکته مغزی، بیماری قلبی، لخته‌شدن خون در رگ‌ها و سایر مشکلات عروقی در حاملگی را افزایش دهد.

دلیل اینکه چرا حملات شدید میگرن به سکته مغزی و بیماری عروقی می‌انجامد،‌ روشن نیست. اما ممکن است به دلیل مقاومت بدن این زنان در مقابل فشارهای عروقی باشد که به طور طبیعی در حین بارداری رخ می‌دهد. در حین بارداری کل حجم خون بدن، حجم ضربه‌ای خون تلمبه‌شده از قلب و ضربان قلب بالا می‌رود.

زنانی که در حین بارداری دچار میگرن می‌شوند، نسبت به زنان دیگر ۱۵ بار بیشتر دچار سکته مغزی شوند.

زنانی که در حین بارداری دچار میگرن می‌شوند، نسبت به زنان دیگر ۲ برابر بیشتر دچار حمله قلبی شوند.

زنانی که در حین بارداری دچار میگرن می‌شوند، نسبت به زنان دیگر ۳ برابر بیشتر دچار لخته خونی و سایر مشکلات عروقی در حین بارداری شوند.

زنان دچار میگرن شدید یا مداوم در حین بارداری باید به عوامل خطری مانند: فشار خون بالا،‌ کلسترول بالا، دیابت، سابقه لخته شدن خون،‌ بیماری قلبی و سکته‌های مغزی توجه داشته باشند.

راه های تشخیص

بیمار می تواند بوسیله همان شیوه مورد استفاده برای بیماران غیر باردار ارزیابی شود که معمولا شامل تاریخچه کامل و معاینات اعصاب بوده و بعضی مواقع نیز شامل انجام سی تی اسکن ، MRI و یا تهیه آنسفالوگرام در بیداری و خواب می شود.

درمان

 

درمان حمله حاد در بیماران حامله مشابه بیماران غیر حامله است و می تواند شامل داروهای مخصوص باشد.

ارگوتامین، در طی حاملگی نباید تجویز گردد، زیرا به علت قابلیت انقباض عروقی می تواند تاثیر نامطلوبی روی گردش خون رحم و جفت بگذارد.

از تجویز ضد التهاب های غیر استروئیدی (هم خانواده بروفن) در طی سه ماهه سوم بارداری باید پرهیز شود

والپوریک اسید ممکن است بعد از سه ماهه اول که لوله عصبی جنین کاملا تشکیل شده است، تجویز شود.

خطر استفاده از داروی میگرن در دوران بارداری

داروی توپیرامات (توپاماکس) که برای بیماری صرع و میگرن توصیه می‌شود، خطر ابتلا به نقایص مادرزادی دهان و دندان را در جنین افزایش می‌دهد.

بر اساس اعلام اداره غذا و داروی آمریکا، احتمال ابتلا به شکاف لب و کام دهان در کودکانی که مادرانشان در دوره بارداری از داروی «توپیرامات» استفاده می‌کنند، ۲۰ برابر بیشتر از سایر کودکان است.

زمانی که پزشکان، “توپیرامات” را برای زنان باردار مبتلا به صرع یا میگرن تجویز می‌کنند، باید مزایا و خطرات ناشی از آن را نیز در نظر بگیرند و در صورت امکان داروهای جایگزین که خطر کمتری برای جنین دارد را تجویز کنند.

انجمن غذا و داروی آمریکا همچنین از پزشکان خواست تا درباره خطرات مصرف این دارو به خصوص در سه ماهه نخست بارداری به بیمارانشان هشدار دهند.

شکاف لب و شکاف کام دهان، نقایص نادر مادرزادی ناشی از رشد ناقص لب یا کام دهان در اوایل شکل‌گیری جنین به شمار می‌روند.

این نقایص که ممکن است مانع از تغذیه مناسب کودکان شود، برای ترمیم نیاز به عمل جراحی دارد.

منابع :

ایران سلامت

همشهری آنلاین

gtalk

دانلود کتاب ۵۰۰ فیگور جذاب عکاسی برای خانم های جذاب

روش جادویی یاد سپاری سریع لغات

دانلود کتاب درمان اختلال جنسی با هیپنوتیزم

آموزش حرکت دادن اجسام با قدرت ذهن(تله کینزی)

زیبایی و جوانسازی پوست در۱۴روز

جدیدترین کتابها و تمرینات درمان انزال زودرس

دانلود فایل صوتی راههای سخن گفتن موثر

مهارت های جادویی مذاکره

آموزش بزرگ کردن سینه خانم ها تا سایز۸۵

بازخورد شما چیست؟

ترجمه و آماده سازی قالب توسط دکتر کامیار طلوعی

پرش به ابتدای صفحه